Jdi na obsah Jdi na menu
 


MAPY:

Napřed je třeba říct, že v průběhu času se objevují nové mapy a npví vydavatelé, ale taky se některé mapy už mohou přestat vydávat. Pravidelná aktualizace toho, co je a případně už není k dispizici, není v mých silách, takže následný text je spíš jen takovým návodem, kde především hledat. A to se okrajově zmiňuju o mapách elektronických. Je/bylo možné jednak nakoupit mapy v elektronické podobě třeba na dnes už postarším mediu CD disku, ale už nějaký čas je asi nejlepším pomocníkem česká aplikace pro mobilní telefony Mapy.cz. Ta má velkou výhodu v tom, že se na její mapy může člověk dívat off-line a jsou v ní opravdu dobré podrobnosti a vyznačené trasy (i když tam jsou některé omyly, sám jsem se snažil některé z nich napravit) a jednou mně hodně pomohla, když jsme se tak trochu ztratili na horách, když jsme se dostali do mraků s mizivou viditelností. Nevýhodou je, že se člověk musí starat o to, aby byl mobil nabitý, což sebou nese při vícedenním treku do hor i nutnost tahat sebou powerbanku a "v cicilizaci" pak mít nabíječku a mobil dobíjet. A potom taky třeba koukat do mobilu, aby člověk našel cestu, když leje, není zrovna to nejlepší hlavně pro mobil. Papírové mapy vydavatelství ANAVASI jsou v tomhle o malinko lepší, bývávaly tištěné na částečně vodovzdorném materiálu...ale tohle už asi taky neplatí...

V souboru turistických map Řecka vyšly pro oblast Levka Ori na Krétě celkem 3 (čísla: Pahnes 11.12, ISBN: 960-8195-81-0; Sfakia 11.11, ISBN: 960-8195-84-5; Sougia 11.12, ISBN: 960-8195-85-3)(v 2006 Pahnes a Sfakia za € 6,50, Sougia za € 7,50; lze občas sehnat taky v prodejně KIWI v Praze (http://www.kiwick.cz/).  Vyšla pro Krétu i 4. mapa - Psiloritis - Mt. Ida (s nejvyšší horou Kréty). Vydavatel: ANAVASI, GeoSpace, Stoa Arsakeiou 6A, 10564 ATHENS, GRECE, tel/fax: 0030 210 3218104 (www.mountains.gr). Ovšem v průběhu času se to trochu změnilo. Jednak oblast Levka Ori nově pokrývají jen dvě mapy (ale trochu vylepšené) a vyšly už i další mapy pro Krétu, takže ta je teď mapami pokrytá myslím docela dobře. Tyto mapy pro Řecko jsou docela kvalitní jak materiálem tak i provedením, jsou kompatibilní s GPS navigací a mohu je jen doporučit. Vychází v několika souběžných, barvou obálky odlišených seriích - pětadvacítky, padesátky a zvláštní serie pro ostrovy. Soubor map nepokrývá kompletně celé Řecko, ale zřejmě s tím vydavatel do budoucna počítá a postupně bude zahrnovat další a další zmapované oblasti. Mapy mají po celém Řecku jednotnou cenu (pravděpodobně), stejnou cenu uvádí i eshop na webu vydavatele.

K dostání v ČR jsou i mapy vydavatele ROAD (www.road.gr) Je to také celá serie, např. pro oblast Olympu č. 31, ale pro tyto mapy, ačkoli jsou taky celkem obsáhlým zdrojem informací, je bohužel použit naprosto nekvalitní papír, takže po několika rozloženích celého listu se papír začíná trhat. Např. naše mapa je po pouhém několikadenním (asi 4denním) používání v docela dezolátním stavu, přestože jsme na ni byli hodně opatrní. Za dvě stovky je to prostě zbytečný luxus.

Poprvé (1999) jsem se ale na Krétě pohyboval podle mapy "MARCO POLO"  Crete East + Crete West. Jsou 1:125000 (Mairs Geographischer Verlag, 1998, Ostfildern, Germany), což je pro "hiking" už hnedle vražda. Taky některé cesty zcela mimo realitu....ale zase na druhou stranu musím říct, že jsme se podle ní dostali - vyjma úvodního přechodu přes Levka Ori z Therissa na jižní pobřeží, který jsme nakonec vzdali - kam jsme chtěli.

Jeden čas jsem používal i mapu nakladatelství Harms_Verlag, Kreta Der Westen (Crete West)(www.harms-ic-verlag.de). Je to sice silniční mapa (1:100000), ale tváří se jako by ji bylo lze použít i pro pěší turistiku, jsou na ní vyznačeny i "stezky" a trasa E4, ale bohužel se jejich značení dá považovat pouze za orientační; leckde prostě cesty jdou jinudy, než je na mapě zakresleno a připadá mi, že ty cesty jsou tam zakresleny jen tak od oka.

Obrazek

Samozřejmě lze taky nalézt satelitní mapy, např. v Googlu, ale i jinde (http://www.maplandia.com/greece/), těch možností je rok od roku více a více. A velmi užitečné jsou mapy v elektronické podobě v české aplikaci Mapy.cz, jak píšu v úvodu téhle kapitoly. Mockrát jsem tu aplikaci již použil (v mobilu) a opravdu se podle ní dá dobře chodit. Člověku to označí aktuální pozici a je pak jasné, kudy jít. Jen je v tom trochu zádrhel v tom, že je nutné urdžovt mobil nabitý, což v horách je problém. Jasně - powerbank to může vyřešit, ale je to další závaží v báglu... Člověk tím trochu zleniví, anebo vůbec nezíská důležité zkušenosti a znalosti, a když není k dispozici mobil s mapou, tak pak orientace v papírové mapě už může být problém.Také je možné si stáhnout/nechat nainstalovat mapu Kréty do GPS.. Tenhle přístroj má tu výhodu, že člověk sebou nemusí tahat powerbanku, ale jen pár baterií (pravdu, ono to může váhově vyjít téměř nastejno), ale v civilizaci je poměrně snadné beaterii dokoupit. Na malém displeji GPS ale moc přehledné mapy nejsou, spíš by to mohlo sloužit jednak k záznamu trasy, anebo pak k navigaci (po předchozím vytvoření trasy třeba ještě doma před odletem na dovolenou).

PRŮVODCI (Book Guides):

Kréta - západ (Gert Hirner, Jakob Murböck), vydalo nakladatelství Freytag Berndt, Praha (ve spolupráci s Kletr, Plzeň), v licenci nakl. Bergverlag Rudolph Rother GmbH München http://www.rother.de (existuje samozřejmě i druhý průvodce, pro východní část Kréty od stejného nakladatele i od stejných autorů). Tyto průvodci v podobě malé brožované knížky mají tu výhodu, že jejich malé rozměry (16,5 x 11,5 cm) je přímo předurčují pro jejich přítomnost v nějaké kapse batohu či dokonce v nějaké velké kapse bundy. Jejich cena je něco málo nad 150,- Kč (zhruba v roce 2004). Trasy jsou na nich nakresleny dost schematicky a jsou určeny hlavně těm, kteří chtějí vypadnou z nudy na pláži pod slunečníkem a trochu si někam vyjet (vypůjčeným) autem. Na toto jsou přímo ideální a myslím si, že pro tento účel také byly vytvořeny.

Obrazek

Baedeker - turistický průvodce, českou verzi vydalo nakladatelství GEMINI, s.r.o., 1992, Bratislava, Slovensko

Jak čas běží, objevují se další a další průvodci od jiných vydavatelů, ale všechny mají pohříchu jedno společné - nedozvíte se tam nic o horských túrách. Proto se o nich tady ani nezmiňuji

 DOPRAVA:

Pro dopravu po Krétě jsou asi nejvhodnější busy (taxi je poněkud nákladné, i když řidiči taky dokážou vypnout taxametr a na ceně se domluvit). Nejsou moc drahé a jezdí i do nejmenších vesnic. Problémem je dozvědět se kdy co jede. Busy jsou společnosti K.T.E.L., která funguje prakticky po celém Řecku, ale je asi rozdělená do mnoha částí pro různé oblasti. Pro Krétu to platí také - pro východní a západní část jsou samostatné části společnosti. Alespoň mají každá své webové stránky a dopravní obslužnost - nepřekrývají se, nelezou si do zelí. Pro dopravu do většiny aspoň trochu větších měst, vesnic a osad západní části jsou dobré stránky www.bus-service-crete-ktel.com/ Časy odjezdů většinou platí mnoho let, takže se na to člověk může víceméně spolehnout. Ale už asi tak 2 - 3 roky se na trasách objevují i busy společnosti ANEK, jsou stejně zbarvené a pravděpodobně spíš "jezdí pro K.T.E.L." než aby měly své vlastní jízdní řády.

Dobré je taky mít přehled alespoň rámcově o místní dopravě v Chanii. Velmi dobrý přehled lze získat na stránkách www.chaniabus.gr/eng/index.html 

Na Krétu se samozřejmě lze dostat i lodí, většinou z přístavu Piraeus Athens. Lodní spojení se dá dobře najít na stránkách www.paleologos.gr Je třeba ale pamatovat, že sezóna končí většinou již koncem září a někdy u některých společností i o týden či dva dříve, což znamená rapidní omezení počtu spojů.

Letecké spojení z Prahy se naustále mění a jsou také možnosti odlétat třeba z Katowic, Vídně, Norimbekra, těch možnstí je mnoho a navíc se neustále mění.  Dají se využít třeba české low-cost aerolinky SmartWings  do Heraklionu (Iraklia), ale i do Chanie. Bývaly k dispozici i charterové lety, ale již několik let jsem se s nimi nesetkal. Asi to už cestovky dokáží naplnit samy. Lze se samozřejmě dostat i přímo do Chanie (např. z Vídně - v kombinaci se žlutými busy nebo vlaky RegioJet, ale i z Frankfurtu n./M., z Katovic, Berlína - těch možností bývá víc, ale neustále se to mění). Z Prahy také začaly už před lety lítat i řecké aerolinky Aegean Airlines. Poslední dobou je velmi využívám. Je to vždycky s přestupem v Athénách A pokud si člověk s tím dá práci a kupuje letenky dost dlouho dopředu (já to dělám i s půlročním předstihem), tak se dají koupit i za celkem příznivou cenu, i když po koronadobě v cenách přitvrdili: zvýšili poplatek za bágl, najednou si nachají platit i na obyčejná sedadla atd.. Do doby před koronáčem byli snad jednou s posledních aerolinek, které cestující krmily teplým jídlem, ale to už taky padlo, teď dají člověku jen nějakou obloženou bagetu a něco málo k pití (kde jsou ty doby, kdy nabízeli i plechovku piva!!).

RŮZNÉ AŽ NEJRŮZNĚJŠÍ:

Web www.all-about-greece.estranky.cz který v potu své příjemné tváře vytváří moje kamarádka - řecky přízněná duše Petruš, obsahuje neskutečné množství informací od hudby, přes jídlo (http://www.eat-greek.estranky.cz/), tipy na výlety, komunikaci o ubytovacích zařízeních atd. atd. Není to sice "to pravé hikerské", ale může to být rozhodně užitečné a je to hlavně dělané s nadšením a obrovsky širokým záběrem!!

Další ze stránek s ohromně širokým záběrem - popisy míst, historie, počasí, jídlo, užitečné "drobnosti" a já nevím co všechno ještě dalšího. Je toho tam opravdu hodně moc: http://kreta.rovnou.cz/index.html

A co slovník? Tady je!! http://www.systranet.com/?text=goat&lp=en_el , sice ne z češtiny, ale kdo umí aspoň trochu třeba English nebo Deutsch, a - důležité - pokud mu nedělají potíž číst řecká písmena!!! - ten se zorientuje myslím docela rychle. Velmi užitečné!!

Také bych rád upozornil na stránky

http://www.kretavdetailech.cz/cz/informace-o-krete/zdenek/treky/bile-hory-lefka-ori-2007,

na kterých kamarád Zdeněk (který coby člověk nesportovní s dcerami a jejich partnery "prorazil" z planiny Omalos přes chaty Kalerghi a Kastiveli k Pánhes a dolů na planinu Anopoli) docela svěže a poutavě popisuje strázně celého treku z pohledu člověka bez zkušeností s cestami po horách. Do mých popisů pak zapadá jeho popis poslední zhruba poloviny či třetiny jejich treku - z Katsiveli na Anopoli.

Různých českých webových stránek, které se nějak dotýkají Kréty, se postupně objevuje stále více a více. Je na nich buď popis třeba jednoho jediného podařeného výletu do hor, ale také informace ucelenější, kde se jeden může dozvědět i něco o Krétě obecněji. Jednou z takových novějších stránek je www.radynacestu.cz. Zde se dají najít informace hlavně od dovolenkářů z pláží, ale administrátor má snahu tyto informace rozšířit i o názory a postřehy těch, kteří po Krétě i chodí s báglem, tak to snad vyjde a i případný zájemce o pěší turistiku si tam najde to, co by zrovna potřeboval.

Poměrně novým webem jsou i webové stránky, na které se lze dostat přes CK KIWI:  http://www.reckovdetailech.cz/cs/oblasti/kreta/nove-stranky  Tato kanceláž je odnoží nebo seterskou organizací KIWI - prodejna map v Praze. Zmiňuji se o ní roto, že v ní funguje kamarád Tom a to je člověk se silným cestovatelským duchem. Tato CK organizuje i docela zajímavé, často až komorní zájezdy do zajímavých destinací, a doufám, že něco podobného bude schopna vytvořit i pro Krétu a Levka Ori obzvláště.

O počasí na Krétě, včetně jeho předpovědi, se zájemce dozví třeba zde: http://www.recko-pocasi.cz/Kreta.php Z těchto stránek se ale také lze dostat k dalším informacím jako je počasí v jednotlivých měsících, co je to vítr Melteni atd. Jsou ale i jiné weby, například http://penteli.meteo.gr/stations/, nebo 

Dobrým webem, kde lze také najít docela užitečné satelitní snímky oblasti i s očekávaným průběhem počasí na 4 dna dopředu je http://www.met.fu-berlin.de/terra3d/video/skycover.mpg

Nejucelenější stránky s popisy horských treků v Levka Ori, jaké jsem kdy viděl, jsou http://www.levka-ori.com/ Aby se však člověk dostal k fóru a popisům jednotlivých treků, musí se napřed zaregistrovat. Autor stránek - Simon - (Němec, žijící ve Stuttgartu) zde popisuje cesty buď sám (valná většina popisů je z jeho zkušeností), nebo uveřejňuje popisy, které dostane k dispozici od jiných. Je zde neskutečné množství různých treků, od známých a vedoucích po značkovaných cestách až po ty, kde se jde pouze terénem, s mapou a případně GPS. K tomu je tam i mnoho dalších dobrých informací, jako je délka cesty, i převýšení, startovní a konečný bod treku a jak se tam dostat, různá doporučení na vybavení, o vodních zdrojích - v Levka Ori velmi důležité!! - i fotky a další a další. Vřele doporučuji těm, kteří chtějí něco už opravdu sportovně hodnotného, a často i s trochu toho adrenalinu. Stránky však mají - alespoň pro mne - jednu chybku: popisy jsou v němčině, se kterou se popasuju jen velmi ztuha, i když tam Simon už začal dávat i texty v angličtině.

Řečtina - cestovní konverzace (+ CD), INFOA, Nová 141, 78972 Dubicko, CZ, www.infoa.cz 

********************

Toulky minulostí světa, 1. díl, Zdeněk Volný a kol., 1999, ISBN 80-7214-237-2, BARONET, VIA FACTI, Praha

**********************

 

Stará Kréta, Ludwika Pressová, Panorama Praha, 1978

**********************

 

Informace i o dalších místech na Krétě (vyjma mnou preferovaných Lefka Ori), která stojí za návštěvu, a taky i další weby se zajímavými informacemi:

http://east-crete.com/, resp. http://www.east-crete.net/gorges/ (zajímavá místa - hlavně rokle, rokličky a údolí v méně navštěvované části ostrova)

případně

http://sougia.info/walk-gingilos.htm ("klasický výlet" na mohutnou dvojhoru, tyčící se nad nejnámější roklí Kréty - Samárií)

http://www.beeinnet.com/accommodation/map/facil.asp?pid=193

 http://jirik-tk.wz.cz/kreta2006/kreta_2006.htm

http://recko.orbion.cz/kreta/ (doména, kde se dají najít mnohé odkazy na vše možné, co se týká Kréty. Hlavně asi popisy a zážitky z cest)

http://www.west-crete.com/ (Můj snad nejoblíbenější web, na kterém je obrovské množství překrásných fotek od profíka, který na Krétě už léta žije; převažují fotky z přírody - krajina, hory, kytky, ale jsou tam k vidění i obrázky s jinou tématikou. A navíc se to vše průběžně doplňuje - pro KAŽDÝ DEN nová fotka!!!)

http://www.explorecrete.com/ - výtečné stránky s mnoha myslím velmi podrobnými a fundovanými informacemi a o jednotlivých místech po celé Krétě (města, archeologická naleziště, kláštery atd.)

http://www.climbincrete.com/english/climbing/index.php - (Na Krétě se taky leze!!! Popisy tras jak letních tak i zimních, způsoby jištění, zda je nastálo nebo ne, obtížnost, přístup k daným místům atd.)

 Seznam sídel v oblasti Chanie i s jejich rozdělením do různých správních celků různých úrovní:

http://www.interkriti.org/visits/kydonia/mournies/entext.htm 

***********************************

Trasy E4 na Krétě:

http://www.cretetravel.com/Activities/E4_walking_path.htm

************************************

Jak se zmiňuji výše, tak v současnosti je volně k dispozici aplikace pro smartphony Mapy.cz. Moc dobrá aplikace, mapy lze používat i off-line. Pro oblast Levka Ori to je mapa Řecko/Egejské ostrovy, Kréta/Kraj Kréta. Jenže jsou na ní menší nesrovnalosti, které se pokusím u vydavatele odstranit (ale těžko říct, jak bude reagovat na nabízenou Zpětnou reakci). Další věcí, na kterou by si uživatel z ČR, zhýčkaný celosvětově jedinečnými turistickými mapami a značením KČT, měl dát pozor, je skutečnost, že různé cesty jsou sice na mapě aplikace značeny barevně, ale v terénu tyto cesty nejsou barevně značené buď vůbec, anebo jsou použity jiné barvy. A taky různé další značky, z map KČT známé, v Levka Ori neodpovídají tomu, na co jsme zvyklí od nás (značení kvality cest, značení nějakých "rest-pointů" atd.). Při plánování tras by to mohlo být zavádějící. Doporučoval bych tedy zakoupit (třeba až na místě, na Krétě) i klasické papírové mapy místního vydavatelství ANAVASI (výtečné!!) a při použití off-line map Seznamu pak podle nich dělat při postupu eventuální korekce. Ono těch asi tak plusminus 8-9 €, co ty mapy stojí (2019), není zase tak moc velká částka, která by jednoho zruinovala.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lezeni na krete

(Ales, 4. 11. 2007 16:22)

Ahoj, pekne stranky, spousta informaci, radi by jsme tam v kvetnu vyrazili, neco pochodit a i si zalezt, nevis o vhodnych oblastech nebo o lidech kteri znaji tuto stranku Krety trochu vic? Jak jsou napr dobre odjistene atd..
Diky Ales
mecada2@yahoo.com

Ó děkuji

(Petruš, 31. 10. 2007 20:50)

za takový krásný představení mé osoby a stránek. Dodám ještě, že stránky www.all-about-greece.estranky.cz prošly drobnou změnou, kterou málokdo zaregistroval a to - že přešly z verze ZDARMA do NEKOMERČNÍ, čímž pádem bude víc fotek a hlavně žádný hloupý reklamy. Peťi, máš super stránky, čtu si tu u tebe moooc ráda. Petruš.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6